Jet lag - jak uniknąć zmęczenia po locie?

Jet lag - jak uniknąć zmęczenia po locie?

Autor: Lidia・Ostatnia aktualizacja: 10 stycznia 2024

Każdy z nas, kto kiedykolwiek podróżował pomiędzy różnymi strefami czasowymi, doskonale wie, że jet lag może szybko popsuć nawet najlepsze plany. Choć nie wszyscy jednakowo reagujemy na zmianę stref czasowych, większość z nas jeszcze kilkanaście godzin po podróży skarży się na bóle głowy, zmęczenie czy problemy z koncentracją. Nie musi tak być i jet lag można pokonać, jeśli tylko podejmie się odpowiednie kroki przed, w trakcie i po podróży.

Jet lag może wpłynąć negatywnie na Twoje plany, szczególnie gdy długodystansowy lot jest opóźniony. W przypadku opóźnienia zawsze możesz zażądać odszkodowania za opóźniony lot, ale z jet lagiem to się nie uda. Dlatego warto zastosować się do porad opisanych poniżej i postarać się przechytrzyć jet lag.

Zdjecie: sergio souza na Unsplash

Czym jest jet lag?

Dobowy rytm każdego człowieka obejmuje 24 godziny i dzieli się na dwie fazy – fazę czuwania i fazę snu. W taki oto sposób zegar biologiczny podpowiada nam, kiedy przypada moment aktywności, a kiedy odpoczynku. Jeśli nasz naturalny rytm ulegnie zakłóceniu, mogą wystąpić objawy, takie jak senność lub zaburzenia snu, ogólne wyczerpanie, dezorientacja, bóle głowy, obniżenie koncentracji, zakłócenie apetytu, itd. Objawy te są ściśle związane ze zjawiskiem jet lagu, czyli rodzajem dolegliwości pojawiającej się w czasie długich podróży, zwłaszcza kiedy kilkakrotnie zmieniamy strefy czasowe. Nasilenie symptomów jest uzależnione nie tylko od indywidualnych predyspozycji organizmu, ale także od kierunku podróży. Sytuacja pogarsza się, w momencie, gdy doświadczymy opóźnienia w locie. Pamiętaj, że możesz ubiegać się o zwrot za opóźniony lot, a AirHelp chętnie Ci w tym pomoże.

Wschód vs. zachód

Jet lag pojawia się przeważnie podczas lotów w kierunku równoleżnikowym z zachodu na wschód. Nasz organizm zdecydowanie gorzej znosi podróże na wschód, ze względu na skrócenie doby w tym regionie. Znacznie lepiej tolerujemy loty w stronę zachodnią i łatwiej adaptujemy się do dłuższego dnia. Dlatego też najlepsze, co możemy zrobić po przylocie, to powstrzymać się ze snem aż do zmroku. Doświadczeni podróżnicy już kilka dni przed planowanym wylotem na wschód starają się zmienić swój dzienny rytm, kładąc się wcześniej spać i wstając wcześniej niż zazwyczaj. Niezależnie jednak od tego, w którym kierunku lecimy, powinniśmy pamiętać o kilku cennych wskazówkach, które pomogą zminimalizować negatywne skutki jet lagu.

Jak przechytrzyć jet lag?

Zdjecie: Flynn Doherty na Unsplash
  1. Kluczowy jest odpoczynek

Sen jest kluczowym sposobem na uniknięcie i zminimalizowanie jet lagu. Dlatego też, w ramach możliwości, warto jest dobrze wyspać się przed długim lotem i zregenerować siły. Wyruszanie w podróż z deficytem snu może pogłębić jet lag i doprowadzić do skrajnego wyczerpania, a także sprawić, że proces regeneracji po podróży będzie wyjątkowo długi.

  1. Lekkostrawne posiłki

Przed podróżą i w trakcie lotu należy spożywać lekkie posiłki, takie jak sałatki, ryby lub delikatne białe mięso. Nie można też zapominać o odpowiednim nawodnieniu! Wilgotność na pokładzie samolotu spada poniżej 20%, dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej uzupełnić zapasy wody. Zaleca się kontrolować ilość spożywanej kawy, gdyż kofeina jeszcze bardziej przyczynia się do odwodnienia organizmu. Na pokładzie samolotu doskonale sprawdza się też sok pomidorowy i zielona herbata.

  1. W zdrowym ciele zdrowy duch

Podczas długiego lotu nie należy zapominać o ruchu. Co jakiś czas warto jest przejść się po samolocie, poruszać rękami i nogami. Niektóre linie lotnicze proponują konkretne ćwiczenia, które warto wykonywać w czasie długich podróży. Dzięki temu nie tylko polepszy się nasze samopoczucie, ale też zmniejszy się ryzyko wystąpienia zakrzepicy, której powstaniu sprzyja niskie ciśnienie powietrza na pokładzie samolotu.

  1. Samolotowy ubiór

W samolocie zawsze stawiajmy na wygodę. Doskonale sprawdzi się wygodne, luźne ubranie oraz odpowiednie obuwie. Taki strój pomoże utrzymać krążenie krwi na równym poziomie, dzięki czemu poczujemy się lepiej. Aby zwiększyć komfort podróży, warto jest zabrać ze sobą na pokład samolotu „poduszkę – rogala”, zatyczki do uszu oraz opaskę do oczu. Te proste gadżety zdecydowanie poprawią komfort wielogodzinnego rejsu samolotem i zredukują napięcie szyi i karku, a także pomogą wyciszyć się i zrelaksować.

  1. Zmiana chipu

Mentalnie bądźmy tam, dokąd lecimy. Pamiętajmy zatem, aby po wejściu na pokład samolotu przestawić godzinę na zegarku i w telefonie. Nie unikniemy dzięki temu zmęczenia, ale ustawimy nasz wewnętrzny zegar na docelową strefę czasową. Przestawienie się na nowy rytm pomoże nam przyzwyczaić się do nowej strefy czasowej, co w efekcie przyspieszy adaptację organizmu do nowego rytmu.

Dotarliśmy do celu

Zdjecie: N. na Unsplash
  1. Drzemkom mówimy „nie”

Nieważne jak bardzo czujemy się zmęczeni, jeśli chcemy pokonać jet lag, nie możemy spać w ciągu dnia. Lepiej jest przemęczyć się jeden dzień niż następnie skarżyć się na rozregulowany rytm doby przez tydzień albo dłużej. Kiedy już w końcu położymy się do łóżka, zadbajmy o jakość naszego snu. Nie warto jest objadać się przed snem, nie zapominajmy też o wywietrzeniu pomieszczenia, a jeśli jest głośno załóżmy zatyczki do uszu.

  1. Orzeźwienie

Kiedy już dolecimy na miejsce, weźmy prysznic, oddajmy się kąpieli lub popływajmy w basenie. Na pewno poczujemy się lepiej, kiedy zmyjemy z siebie trudy podróży. W trakcie międzylądowania, warto jest przemyć twarz, umyć zęby czy choćby udać się na spacer. Dzięki temu zyskamy nową energię i poczujemy się bardziej komfortowo przed kolejnym lotem.

  1. Naturalna energia ze słońca

Jeśli w miejscu docelowym świeci słońce, grzechem byłoby z tego nie skorzystać. Jak tylko wylądujemy, wyjdźmy na dwór i zacznijmy chłonąć promienie słoneczne. Wystawiając się na promienie słoneczne pomagamy oszukać nasz mózg, dzięki czemu szybciej pozbędziemy się jet lagu i ustabilizujemy swój wewnętrzny zegar. Sprawdźmy również, w jakich miejscach w okresie zimowym można zaczerpnąć trochę słońca.

  1. Dajmy sobie czas

Po dotarciu do miejsca docelowego nie bądźmy dla siebie zbyt surowi i wrzućmy na luz. Przez pierwsze dni po długiej podróży warto jest postawić na mniej intensywne czynności, takie jak zwiedzanie, relaks na plaży czy spacer po najbliższej okolicy. Na duży wysiłek fizyczny i intelektualny jeszcze przyjdzie czas.

  1. Leki „tak”, ale z rozwagą

Problemy ze snem dotyczą głównie sytuacji, kiedy podróżujemy na wschód i po dotarciu do miejsca docelowego powinniśmy udać się na spoczynek, a nasz organizm nie ma na to ochoty. Jeśli wszystkie inne opcje zawiodą, warto sięgnąć po tabletki ziołowe i porządnie wypocząć po męczącej podróży. Choć pigułka nasenna nie pomoże nam dostosować się do nowego rytmu snu, za to pozwoli szybko i głęboko zasnąć.

Mamy nadzieję, że z pomocą tych wskazówek uda nam się pożegnać z jet lagiem i cieszyć się zasłużonymi wakacjami. Niestety nie ma lekarstwa, które całkowicie wyeliminowałoby zmęczenie spowodowane różnicami w dobie, jednak stosując się do rad, co robić przed startem, w trakcie lotu i po lądowaniu, można sobie bardzo pomóc i znacznie wyeliminować niekorzystne skutki jet lagu. Jeśli Twój lot jest opóźniony, twój plan może pójść na marne, ale przynajmniej możesz ubiegać się o odszkodowania loty. AirHelp jest po to, aby pomóc Ci w dochodzeniu Twoich praw.

Natomiast, jeśli po podróży doskwiera nam naprawdę złe samopoczucie, pamiętajmy, że nie wszystkie objawy muszą być związane z jet lagiem. W przypadku wątpliwości, warto jest jak najszybciej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. 

Opóźnienia się zdarzają, ale to nie znaczy, że musisz je akceptować. Jeżeli w ciągu ostatnich trzech lat Twój lot był opóźniony lub odwołany bądź odmówiono Ci wejścia na pokład, masz prawo do odszkodowania w wysokości nawet do 600 €.

85% pasażerów lotniczych nie zna swoich praw. Nie popełniaj tego błędu.

Zapisz się do naszego newslettera, aby otrzymywać najnowsze porady i wskazówki w swojej skrzynce odbiorczej.

Przekaż znajomym!

O AirHelp pisano w:

Money.pl logoTokFM logoOnet.pl logoWyborcza logo

AirHelp należy do stowarzyszenia APRA (Association of Passenger Rights Advocates), którego zadaniem jest ochrona praw pasażerów linii lotniczych i upowszechnianie wiedzy na ich temat.

Zapisz się do newslettera

Najnowsze wskazówki i rady prześlemy prosto na Twoją skrzynkę odbiorczą.

Copyright © 2024 AirHelp

Sprawdź odszkodowanie

Wszystkie linie